Leczenie dzieci (Pedodoncja)

Pedodoncja to stomatologia skierowana na potrzeby dzieci. W jej zakres wchodzi profilaktyka i leczenie próchnicy, a także wad zgryzu już od najmłodszych lat.

Właściwe podejście do dzieci niweluje ich obawy przed regularnym odwiedzaniem gabinetu stomatologicznego. Dla rodziców stworzyliśmy specjalny poradnik jak przygotować się do wizyty u dentysty oraz przykładamy szczególną uwagę do pierwszych odwiedzin najmłodszych. Prowadzimy ze szczególną starannością wizyty adaptacyjne, które dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom powodują że maluchy czują się u nas bezpiecznie wręcz jak na ulubionym placu zabaw.

W ramach leczenia dzieci prowadzimy:

 • Wizyty adaptacyjne
 • Wypełnienia światłoutwardzalne białe i kolorowe zębów mlecznych
 • Leczenie urazów zębów
 • Ekstrakcje zębów mlecznych
 • Lakowanie bruzd
 • Fluoryzacja
 • Podcinanie wędzidełka
 • Leczenie zębów w narkozie
 Pierwsza wizyta dziecka
Opis
 • Gabinecie S.TOM pierwsza wizyta polega na zapoznaniu się dziecka z gabinetem i lekarzem poprzez zabawę na fotelu dentystycznym (jazda w górę i w dół) oglądaniu wszystkich narzędzi a nawet zaglądaniu do wszystkich szuflad. Dzięki temu najmłodsi pacjenci będą traktować wizyty u dentysty, jako przygodę, zabawę i chętnie do nas wrócą.
 • Staramy się aby opieka stomatologiczna nad najmłodszymi pacjentami była prowadzona regularnie i od najmłodszych lat
Opis dodatkowy
 • Szczególną uwagę zwracamy koło szóstego roku życia - wówczas całkowicie bezobjawowo mogą pojawić się trzonowce stałe (szóstki) z tyłu za mlecznymi zębami.
 • Powinno się je zabezpieczyć niezwłocznie lakiem szczelinowym (lakowanie).
 • Przyjemny dla dzieci zabieg fluoryzacji lakierem fluorowym powtarzany regularnie co kwartał, nie tylko zabezpieczy zęby przed próchnicą ,ale także utrwali się w pamięci dziecka jako pozytywne doświadczenie u dentysty.
 • W naszej klinice wszyscy mali pacjenci po wizycie dostają nagrodę za dzielność, co zachęci je do ponownego przyjścia na wizytę.
Zalecenia
 • Zalecamy by pierwsza wizyta odbyła się między drugim a trzecim rokiem życia.Dziecko pozytywnie zapamięta gabinet, jeśli pierwsza wizyta będzie tylko adaptacyjna.
Cena
 • Wizyta adaptacyjna dziecka jest bezpłatna
 • Fluoryzacja (1 łuk) - 50 zł
 • Lakowanie ( 1 ząb) - od 70 zł
Granice czasowe wyrzynania się zębów mlecznych i stałych
Granice czasowe wyrzynania się zębów mlecznych i stałych Zęby mleczne Zęby stałe
Siekacze przyśrodkowe 6-8 miesiąc życia 7-8 rok życia
Siekacze boczne 8-12 miesiąc życia 7-8 rok życia
Kły 16-20 miesiąc życia 9-11 rok życia
Pierwsze przedtrzonowe Brak 10-12 rok życia
Drugie przedtrzonowe Brak 11-12 rok życia
Pierwsze trzonowe 12-16 miesiąc życia 6-7 rok życia
Drugie trzonowe 20-30 miesiąc życia 11-13 rok życia
Trzecie trzonowe Brak 17-22 rok życia
Poradnik jak przygotować dziecko do wizyty:

Jak mówić do dzieci, aby chętnie przychodziły na wizytę do Gabinetu ?!!!

Jeśli rozmawiasz z dzieckiem o wizycie w gabinecie, staraj się mówić unikając zwrotów, które mogą dziecko wystraszyć. Np. zamiast "nic nie będzie bolało" (dziecko najczęściej usłyszy z tego "bolało"), czy "nie bój się", (czyli można się tego bać?) Powiedz coś w rodzaju "będzie ciekawie", "pani doktor jest fajna", "zobaczysz, jak można jeździć do góry i w dół na fotelu", "zobaczysz, jakie pan doktor ma śmieszne światełko/lusterko ".
Czyli przedstawiaj gabinet i stomatologa tak, aby dziecku to miejsce wydało się: przyjazne, ciekawe, zabawne, jednym słowem - w pozytywnym świetle.

Postaraj się też zastosować kilka innych zasad:

 1. Przede wszystkim, zanim wybierzesz się do gabinetu, zastanów się nad Twoim nastawieniem (oraz nastawieniem Twoich najbliższych). Pamiętaj, że Ty i Twoja rodzina podświadomie możecie przekazywać swoje nastawienie do gabinetu dziecku.
  Zadbaj, więc, aby było pozytywne. Jeśli się boisz - poproś kogoś, kto się nie obawia o rozmowę na ten temat z Twoim dzieckiem.
  Pamiętaj też, że dobry przykład jest lepszy od tysiąca słów!
 2. Nigdy i pod żadnym pozorem nie strasz dziecka dentystą (ani żadnym innym lekarzem). Wielokrotnie jesteśmy świadkami, jak rodzice straszą niecierpliwiące się dzieci zdaniami w rodzaju: "bądź grzeczna, bo pani dentystka wyrwie Ci ząb" lub "bądź grzeczny, bo pan doktor zrobi ci zastrzyk", a potem są wszyscy są zdziwieni:, „dlaczego moje dziecko boi się dentysty?".
  Pamiętaj, aby zawsze przedstawiać gabinet i dentystę w pozytywnym świetle.
 3. Bardzo ważna jest pierwsza wizyta w gabinecie. Najlepiej zaplanować ją, gdy dziecko nie ma nic pilnego do leczenia, czy nawet ma wszystkie zdrowe zęby, najlepszy jest wiek 2, 5 - 5 lat, (pamiętaj: zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć)
  Należy wybrać odpowiedni, miły gabinet, najlepiej pójść wcześniej samemu lub zapytać znajomych, którzy mają dzieci, a następnie umówić się na wizytę adaptacyjną. Oczywiście najlepiej wybrać gabinet, który jest specjalnie przystosowany do przyjmowania małych pacjentów.
  Na pierwszej wizycie adaptacyjnej zwykle dentysta pokazuje maluchowi gabinet, rozmawia o ząbkach, może "przewiezie" na fotelu, zajrzy do buzi, odpowie na pytania, nagrodzi za „cierpliwość". Czasem, w przypadku bardzo bojaźliwych dzieci, powinno się odbyć kilka tego typu wizyt w pewnych odstępach czasu, zanim przystąpi się do właściwego leczenia.
 4. Zachęcaj swoją pociechę na różne sposoby - od udzielania pochwał - po nagrody. Pamiętaj też, aby dotrzymywać słowa. Motywacja jest ważna:-)
 5. Mów prawdę (oczywiście w sposób łagodny i przystępny dla dziecka). Jeżeli coś wiesz - powiedz, gdy maluch spyta. Gdy nie jesteś pewien - odpowiedz, że nie wiesz, ale zapytasz o to np. doktora przy kolejnej wizycie. Gdy coś może być nieprzyjemne, np. zastrzyk - uprzedź o tym w łagodny sposób, np.: poczujesz teraz ukłucie tak, jak gdyby ugryzła Cię muszka. Pamiętaj, że jeśli będziesz malucha oszukiwać - np. powiesz, że "pani tyko będzie oglądać", gdy wiesz, że trzeba usunąć ząb, to dziecko Ci więcej nie uwierzy, lub "przeniesie" ten brak zaufania na gabinet dentystyczny.
 6. Pamiętaj też, że Twoje własne nastawienie jest bardzo ważne. Zamiast być pełnym obaw i martwić się, czy dziecko da sobie coś zrobić, czy się nie wystraszy itp., wyobrażaj sobie np., że Twoja pociecha właśnie z zadowoleniem schodzi z fotela, jest z tego dumna i cieszy się z nagrody. Lub wymyśl własny pozytywny obraz.
Zdjęcie ze strony S.Tom
Wybierz język: Wersja polska   Wersja angielska Wersja rosyjska
1-jpg.jpg 2-jpg.jpg 4-jpg.jpg 5-jpg.jpg 7-jpg.jpg
Gabinet Stomatologiczny S. Tom Tomasz Falkowski i Partnerzywięcej informacji‎, Wiktorska 8, 02-587 Warszawa
Państwo wysyłają do nas zapytanie za pomocą powyższego formularza. My poprzez e-mail lub telefonicznie potwierdzamy termin wizyty, który Państwo zasugerowali bądź proponujemy inny. Zapraszamy do korzystania z e-Rezerwacji!

E-REZERWACJA

Imię
Nazwisko
Telefon
Email
Lekarz
Data
Wypełnienie
Leczenie kanałowe
Implantologia
Protetyka implantologiczna
Protetyka
Ortodoncja
Periodontologia
Chirurgia stomatologiczna np ekstrakcja zęba
Wybielanie
RTG - zębowe, pantomogram, tomografia komputerowa 3D
Inne
Czyszczenie
Konsultacja implantologiczna

E-KONSULTACJA