Słownik terminów stomatologicznych

 1. Afta - Bolesna zmiana na błonie śluzowej w postaci nadżerki pokrytej białym nalotem.

 2. Aparat Estetyczny – Jest to aparat ortodontyczny wykonany z prawie nie widocznego materiału takiego jak kryształ górski, dzięki, którym taki aparat założony na zęby jest mało widoczny. Umożliwia leczenie ortodontyczne osobom uczulonym na nikiel, który jest zwarty w zwykłych aparatach stałych.

 3. Aparat retencyjny - Utrzymuje stan uzębienia, który uzyskaliśmy porzez leczenie ortodontyczne. Przez pół roku płytkę retencyjną nosimy non-stop zdejmując ją tylko do jedzenia.

 4. Aparat Samoligaturujący – Aparat ortodontyczny przyspieszający czas leczenia przy pomocy pasywnych samoligaturujących się zamków, które powodują przesuwanie się zębów.

 5. Aparaty „ DAMON” - Jeden z najbardziej innowacyjnych systemów aparatów ortodontycznych. Mający druty wysokiej technologii, które prostują zęby dużo szybciej i wymagają o wiele mniej regulowania. Z zamkami Systemu Damona najczęstsze przypadki można wyleczyć bez ekstrakcji.

 6. Augmentacja kości – Jest to nadbudowa kości, przeprowadza się w  przypadkach, w których występuje niedobór tkanki kostnej szczęk.

 7. Bioss – Materiał służący do odbudowy kości.

 8. CBCT –( Cone beam computed tomography) CBCT 3D to obecnie jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod radiologicznego diagnozowania pacjenta, znajdująca swe zastosowanie w każdej dziedzinie z zakresu stomatologii, chirurgii i laryngologii.
  Innowacyjność CBCT polega na zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, która naświetla badaną objętość pacjenta w czasie pojedynczego (a nie wielokrotnego!) Obrotu wokół jego głowy.
  To powoduje znaczne skrócenie czasu badania i wielokrotnie redukcję dawki promieniowania, tak istotnej dla pacjenta, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazów najwyższej, jakości.

 9. Choroby przyzębia – Najczęściej stany zapalne, w których dochodzi do uszkodzenia tkanek otaczających ząb. Nieleczone mogą prowadzić do rozchwiania zęba i ewentualnie jego utraty.

 10. Dentofobia – Lęk przed leczeniem stomatologicznym.

 11. Dewitalizacja - Potocznie nazywana zatruciem zęba; zabieg polegający na umieszczeniu w komorze zęba materiału umartwiającego miazgę (nerw).

 12. Diastema - Szpara spowodowana rozsunięciem się „jedynek” zębów siecznych pośrodkowych. Najczęściej spowodowana nieprawidłowym przyczepem wędzidełka wargi.

 13. Dłutowanie - Jest to zabieg chirurgicznego usunięcia zęba, najczęściej stosowany w przypadku zatrzymanych zębów mądrości.

 14. Dormicum – Jest krótko działającym lekiem nasennym. Lek wykazuje również działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe oraz zwiotczające mięśnie. Lekten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W premedykacji (farmakologicznym przygotowaniu do zabiegu) lek Dormicum należy podać 30 do 60 minut przed zabiegiem.

  Jest to lek, który działa uspokajająco i ma zastosowanie w przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych i krótkich zabiegów diagnostycznych. Działa uspokajająco, rozkurczowo, przeciwdrgawkowo oraz nasennie.

 15. Dysfunkcja języka – Nieprawidłowa funkcja języka np. niemowlęcy typ połykania – wkładanie języka pomiędzy żeby górne a dolne, mogące być przyczyną wad zgryzu.

 16. Dysplazja Szkliwa – Wada rozwojowa szkliwa.

 17. Ekstrakcja- Jest to zabieg usunięcia zęba.

 18. Ekstyrpacja - Jest to jeden z etapów leczenia kanałowego polegający na usunięciu miazgi (nerwu) z komory i kanałów zęba.

 19. Endodoncja - To dziedzina stomatologii zajmująca się zagadnieniem leczenia kanałowego

 20. Fluoryzacja - Jest to Pokrycie zębów lakierem fluorowym w celu zabezpieczenia przed nadwrażliwością i próchnicą.

 21. Grzybica jamy ustnej - Schorzenie jamy ustnej o charakterystycznych objawach spowodowane najczęściej przez grzyby z rodzaju Candida Albicans.

 22. Hemisekcja - Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednego z korzeni zęba wraz z odpowiadającą mu koroną.

 23. Implant zębowy – Jest to śruba tytanowa, która po wszczepieniu w kość żuchwy/szczęki zrasta się z nią umożliwiając wstawienie korony a tym samym odzyskanie utraconego zęba a nawet całego zgryzu.

 24. Implanty ADIN – Jest to marka implantów pochodząca z Izraela.

 25. Implanty Biomet 3i - Jest to marka implantów pochodząca z USA.

 26. Impregnacja - Zabieg leczenia próchnicy zębów mlecznych polegający na nanoszeniu z rozległe, płytkie ubytki próchnicowe materiału zawierającego azotan srebra.

 27. Inlay – Jest to jedna z metod odbudowy zęba. Na wyszlifowanego zęba nakłada się i cementuje wcześniej dopasowany z porcelany lub kompozytu inlay.

 28. Integracja z implantem – Zrośnięcie kości z tytanową śrubką ( implantem)

 29. Implanty ISY Camlog – Marka implantów pochodząca z Niemiec.

 30. Kamień nazębny - Jest to płytka nazębna, która uległa mineralizacji i jest jedną z przyczyn choroby przyzębia; zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego nazywany jest skalingiem.

 31. Kanał zęba - Jest to przestrzeń biegnąca wzdłuż korzenia zęba połączona z komorą znajdującą się w koronie zęba; w kanale oraz komorze znajduje się miazga, czyli nerwy i naczynia krwionośne.

 32. Kieł - Jest to ząb potocznie nazywany trójką; mleczny kieł wyrzyna się ok. 30 miesiąca, natomiast stały ok. 12-13 roku życia. Kieł jest zębem zbudowanym z jednego korzenia, w którym biegnie jeden kanał.

 33. Kieszeń patologiczna - Miejsce pomiędzy koroną zęba, a dziąsłem, w którym w wyniku niedokładnego oczyszczania i gromadzącego się jedzenia rozwija się stan zapalny niszcząc okoliczne tkanki; jest objawem rozwijającej się choroby przyzębia.

 34. Kiretaż - Zabieg polegający na oczyszczeniu kieszeni patologicznych znajdujących się przy zębach objętych chorobą  przyzębia;    polega na usunięciu kamienia i złogów niedostępnych dla tradycyjnej metody skalingu.

 35. Korona – Alternatywa dla odbudowy zniszczonej lub odbudowywanej części koronowej zęba.

 36. Korona zęba - Część zęba widoczna w jamie ustnej.

 37. Koronę tymczasową – Akrylowa lub kompozytowa korona, założona na czas wykonania pracy ostatecznej.

 38. Korzeń zęba - Część zęba znajdująca się w kości; w zależności od rodzaju zęby mogą posiadać od 1 do 3 korzeni.

 39. Lakierowanie - Inaczej nazywany fluoryzacją; bezbolesny zabieg profilaktyczny polegający na posmarowaniu zębów preparatem o wysokim stężeniu fluoru.

 40. Lakowanie – Zabieg profilaktyczny wykonywany w świeżo wyrżniętych zębach stałych, polegający na zabezpieczeniem bruzd lakiem, przed próchnicą.

 41. Lampa ZOOM –Nasze zęby ciemnieją z wiekiem oraz zmieniają swój odcień pod wpływem działania substancji, takich jak: kawa, herbata, papierosy, wino, jagody, barszcz i wiele innych. Wnikają one głęboko w strukturę zęba i stają się niemożliwe do usunięcia poprzez tradycyjne szczotkowanie zębów. Profesjonalne zabiegi wybielania mogą przywrócić zębom jasny kolor. W Lampie ZOOM aktywnym czynnikiem wybielającym jest nadtlenek wodoru, aktywowany światłem UV. Gdy nadtlenek wodoru rozpada się w tlen, wnika w szkliwo i zębine, wybiela substancje barwione, podczas gdy struktura zębów pozostaje niezmieniona. Światło ZOOM! pomaga w aktywowaniu nadtlenku i wspomaga go przy przenikaniu zębów. 

 42. Lapisowanie - Zabieg leczenia próchnicy zębów mlecznych polegający na nanoszeniu z rozległe, płytkie ubytki próchnicowe materiału zawierającego azotan srebra.

 43. Licówka - Rodzaj odbudowy protetycznej zniszczonych zębów przednich.

 44. Ligatury - Są to kolorowe lub w kolorze zamka gumeczki, którymi przywiązuje się łuk, po wprowadzenie do slotu (szczeliny) zamka.

 45. Lokator – Rodzaj zatrzasku osadzonego na implancie do protezy ruchomej.

 46. Łuk zębowy - Rząd zębów w szczęce, bądź żuchwie; mamy łuk górny i dolny

 47. Miazga - To głównie nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się w komorze i kanałach zęba, odpowiadające za jego odżywienie oraz uczucie bólu więcej

 48. Mikroskop – Tak naprawdę lupa z podświetleniem na statywie. Urządzenie umożliwiające patrzenie na ząb w dużym powiększeniu.

 49. Most protetyczny- Rodzaj odbudowy protetycznej stosowany w przypadku brakujących zębów; jego budowa oparty na filarach zębów własnych lub implantach.

 50. Natychmiastowa implantacja – Jest to zabieg wszczepienia implantu od razu po usunięciu zęba.

 51. Implanty Neos – Marka implantów pochodząca z Anglii.

 52. Neuralgia - Schorzenie dotyczące najczęściej nerwu trójdzielnego objawiające się napadami bardzo silnego bólu w okolicach unerwianych przez ten nerw.

 53. Obciążenie implantu – Zjawisko następujące po założeniu ostatecznej korony na implant, która staje się aktywnym zębem w zgryzie.

 54. Onlay –Inlay - Nakład protetyczny służący do odbudowy zniszczonej części koronowej zęba.

 55. Opalustre – Jest to pasta do abrazji chemicznej i mechanicznej. Służy do usuwania przebarwień na zębach, gdy zawodzi wybielanie.

 56. Ozębna - Jedna ze składowych części przyzębia; w większości zbudowana jest z włókien kolagenowych odpowiadających za utrzymanie zęba w zębodole.

 57. Ozon – Urządzenie generujące wysoce reaktywny tlen O1 działający antyseptycznie na wirusy, bakterie i grzyby. Służy do odkażania ubytków kanałów, ran poekstyrpacyjnych, chorób błon śluzowych jamy ustnej.

 58. Paradontoza – Patrz „choroby przyzębia” ( określenie historyczne).

 59. Piaskowanie zębów – Zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

 60. Piezoelektryczny efekt – Zjawisko polegające na zmianie kształtu materiału ( kryształ, metal) pod wpływem napięcia elektrycznego. Wykorzystywane w skalera.

 61. Płytka nazębna - Złogi nazębne zbudowane głównie z resztek jedzenia, bakterii oraz produktów ich przemiany materii; odkłada się na zębach w przypadku nieprawidłowego oczyszczania.

 62. Podcinanie wędzidełka - kolokwialna Nazwa zabiegu plastyki nieprawidłowego przyczepu wędzidełka (patrz „Diastema”).

 63. Proteza - Rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębowe; dzielimy je na protezy częściowe - szkieletowe, akrylowe, acetalowi, nylonowe oraz protezy całkowite - akrylowe i nylonowe.

 64. Przedtrzonowiec - Rodzaj zęba potocznie zwany, jako "czwórka", bądź "piątka"; posiada jeden korzeń i jeden kanał (wyjątek drugi ząb przedtrzonowy w szczęce - ma dwa korzenie i dwa kanały).

 65. Przodozgryz – Wada ustawienia zębów, polegająca na wysunięciu zębów żuchwy przed zęby szczęki.

 66. Przyczep nabłonkowy -Miejsce połączenia zęba z dziąsłem; zbudowany jest głównie z włókien kolagenowych i stanowi dno szczeliny dziąsłowej.

 67. Quick Sleeper - Jest To metoda komputerowego, bezbolesnego znieczulania pacjenta, w której w znacznie mniejszym stopniu występują efekty, takie jak po tradycyjnym znieczuleniu - długotrwałe odrętnwienie, brak czucia.

 68. Radisekcja - Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednego z korzeni zęba pozostawiając odpowiadającą mu część koronową.

 69. Rekonstrukcja zęba - Jest to odbudowa zęba.

 70. Resekcje wierzchołka korzenia – Zabieg chirurgiczny polegający na odcięciu wierzchołka zęba. Wykonywany między innymi przy złamaniach korzenia lub niegojących się zmianach około wierzchołkowych.

 71. Resorpcja korzenia – Zanik korzenia. Fizjologiczny w uzębieniu mlecznym.

 72. Resorpcja kości – Zanik kości. Może być fizjologiczny lub patologiczny.

 73. Ropień - Jest to ostre zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia, którego konsekwencją jest tworzenie się dużej ilości ropy gromadzącej w kości, bądź pod błoną śluzową jamy ustnej więcej

 74. Scaling - Zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

 75. Sedacja– Metoda znieczulania pacjenta, które wykonuję lekarz anestezjolog. Definiowana jak stan ograniczonej świadomości wywołany metodami farmakologicznymi, które pozwala pacjentowi na zachowanie reakcji stosowanych do fizycznych bodźców lub poleceń słownych. W trakcje takiej sedacji poddawane są ciągle krótko działające leki dożylne. Metoda ta zapewnia stałą stałą kontrolę poziomu świadomości pacjenta. Pacjent jest wprowadzany w sedację przed rozpoczęciem zabiegu, następnie lekarz stomatolog wykonuje znieczulenie miejscowe. Od tego momentu pacjent może odczuwać dotykanie, pociąganie, ale nie odczuwa bólu. Możliwe jest szybkie pogłębienie lub spłycenie sedacji w zależności od samopoczucia pacjenta i etapu zabiegu.

 76. Siekacz - Ząb przedni, potocznie nazywany "jedynką", bądź "dwójką"; posiada jeden korzeń i jeden kanał.

 77. Stan przedrakowy i przednowotworowy – Choroba lub stan, co, do której statystycznie dowiedziono, że w przyszłości może, lecz nie musi, rozwinąć się w nowotwór.

 78. Stomatodynia - Schorzenie polegające na odczuwaniu m.in. pieczenia w jamie ustnej; dotyka najczęściej kobiet w okresie przekwitania.

 79. Substytut kości – Materiał, wykorzystywany w periodontologii i implantologii do odbudowy utraconej tkanki kostnej.

 80. Suchy zębodół - Powikłanie po usunięciu zęba spowodowane nie wytworzeniem, bądź wypłukaniem skrzepu krwi z rany poekstrakcyjnej, co powoduje utrudnione gojenie i silne dolegliwości bólowe.

 81. Szczęka - Kość, w której osadzone są górne zęby.

 82. Szkliwo - Najtwardsza i najbardziej zewnętrzna cześć zęba.

 83. Śruba gojącą – Łącznik gojący dziąsło wokół implantu.

 84. Terapia fotodynamiczna - PACT (Photodynamic Antimicrobial Chemo- Therapy) jest to bezinwazyjna metoda zwalczania wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.

 85. Trema – Przerwa pomiędzy dowolnymi zębami (oprócz „jedynek”).

 86. Trzonowiec - Rodzaj zębów tylnych, potocznie nazywany "szóstką", bądź "siódemką"; posiada 2-3 korzenie i 3-5 kanałów; zęby mądrości również zaliczamy do zębów trzonowych.

 87. Tyło zgryz – Wada polegająca na nadmierny cofnięciu zębów żuchwy za zęby szczęki.

 88. Tytanowy wszczep śród-kostny - inaczej implant.

 89. Udrażnianie kanału – Opracowanie kanałów na całej jego długość umożliwiające jego późniejsze prawidłowe wypełnienie.

 90. Usuwanie zębów mądrości – Germektomia jest to usunięcie niewyrżniętych trzecich zębów trzonowych („Ósemek”).

 91. Usuwanie złamanych narzędzi – Skomplikowana procedura umożliwiająca wyjęcie wcześniej złamanego narzędzia ( nie zawsze jest możliwa).

 92. Wada zgryzu – Nieprawidłowe zębów żuchwy względem zębów szczęki.

 93. Wady rozwojowe języka – Zaburzenia budowy języka, często niewymagające leczenia, np. język geograficzny, język pofałdowany, makroglossia (powiększenie języka).

 94. Wkład korzeniowo-koronowy - Sztyft wykonany najczęściej z metalu lub włókna szklanego i żywicy kompozytowej. Służący do wzmocnienia korzenia zęba przed odbudową koroną porcelanową, bądź mostem.

 95. Wypełnienie – Inaczej mówiąc pląba.

 96. Wyrostek zębodołowy - Część kości szczęki, bądź żuchwy, gdzie osadzone są zęby.

 97. Xenograft – Patrz „substytut kości”, dokładnie – substytut kości pochodzący od innego gatunku ( od zwierzęcy).

 98. Zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych – Dolegliwości bólowe lub funkcjonalne ze strony stawów SSŻ( Staw skroniowo-żuchwowy). Przyczyną często są dysfunkcje, takie jak: zgrzytania, zaciskania zębów.

 99. Ząb mądrości - Potocznie nazywany "ósemką"; jest to trzeci ząb trzonowy, którego wyrzynanie często jest utrudnione i powoduje dolegliwości bólowe, co przyczynia się do konieczności jego usunięcia.

 100. Zębina - Twarda tkanka zęba zbudowana z systemu kanalików; w prawidłowych warunkach przykryta przez szkliwo. xx

 101. Zębiniak – Zmineralizowany fragment miazgi zęba powodujący okresowe dolegliwości bólowe ( podobnie jak kamień nerkowy lub żółciowy), utrudniający leczenie kanałowe.

 102. Zębodół - Miejsce wyrostka zębodołowego, w którym znajduje się ząb.

 103. Znieczuleniu ogólnym - Inaczej mówiąc narkoza. Znieczulenie ogólne przeprowadzane jest przez lekarza anestezjologa ma na celu eliminację lęku i bólu oraz umożliwienie zabiegu. Po podaniu leków pacjent jest wprowadzany w stan głębokiego snu, jednak w tym czasie nic mu się nie śni. Znieczulenie rozpoczyna się od podania środka nasennego przez wkłutą do żyły specjalną kaniulą (venflon) lub poprzez podawanie tlenu i wziewnych środków anestetycznych przez maskę. Dożylne podanie leku jest korzystniejsze dla dzieci gdyż zasypianie jest znacznie spokojniejsze i szybsze i nie pozostawia przykrych wspomnień. Stosowane rodzaje znieczulenia ogólnego zależą od czasu i rodzaju zabiegu. W stosowanym przy zabiegach stomatologicznych „znieczulenie z intubacją” tlen i środki wziewne podawane są przez rurkę intubacyjną, która wkładana jest do tchawicy po zaśnięciu pacjenta i usuwana przed jego obudzeniem. Intubacja zapewnia prawidłowe oddychanie i chroni płuca przed zachłyśnięciem.

 104. Żuchwa - Kość, w której znajdują się dolne zęby.

Wybierz język: Wersja polska   Wersja angielska Wersja rosyjska
1-jpg.jpg 2-jpg.jpg 4-jpg.jpg 5-jpg.jpg 7-jpg.jpg
Gabinet Stomatologiczny S. Tom Tomasz Falkowski i Partnerzywięcej informacji‎, Wiktorska 8, 02-587 Warszawa
Państwo wysyłają do nas zapytanie za pomocą powyższego formularza. My poprzez e-mail lub telefonicznie potwierdzamy termin wizyty, który Państwo zasugerowali bądź proponujemy inny. Zapraszamy do korzystania z e-Rezerwacji!

E-REZERWACJA

Imię
Nazwisko
Telefon
Email
Lekarz
Data
Wypełnienie
Leczenie kanałowe
Implantologia
Protetyka implantologiczna
Protetyka
Ortodoncja
Periodontologia
Chirurgia stomatologiczna np ekstrakcja zęba
Wybielanie
RTG - zębowe, pantomogram, tomografia komputerowa 3D
Inne
Czyszczenie
Konsultacja implantologiczna

E-KONSULTACJA