FAQ

Implanty zębowe korony na implancie

Q: Co to są implanty zębowe ?

A: Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębów stosowane w celu odbudowy brakującego zęba lub zębów. Pełny ząb to wszczepienie implantu i wstawienie korony na nim.

Q: Z czego są zrobione implanty zębowe?

A: Implanty zębowe produkowane są z tytanu. Kształt śruby (implantu) może być cylindryczny lub stożkowy. Po okresie gojenia; lub ewentualnie bezpośrednio po zabiegu implantacji wykonuję się odbudowę korony zęba lub protezę, których mocowane są do implantów.

Q: Czy implanty zębowe są na całe życie?

A: Tak implant zębowy po wszczepieniu w kość zrasta się z nią na całe życie.

Q: Kto może mieć wszczepiony implant zębowy?

A: Implanty zębowe przeznaczone są dla osób dorosłych.Implanty mogą być umieszczone w dowolnym momencie po okresie dojrzewania lub po zakończeniu wzrostu kości.Zdarzają się braki kwalifikacji do wszczepienia implantu z różnych powodów. (Dowiedz się więcej)

Q: Czemu czasem nie można wszczepić implantu zębowego odraz, w miejsce brakującego zęba?

A: W niektórych przypadkach nie ma możliwości wszczepienia implantu zębowego obrazu w miejsce brakującego zęba. Z powodu zbyt małej ilości kości.

Q: Jakie są zalety implantów zębowych w porównaniu do mostów i protez?

A: Implanty są silniejsze i bardziej niezawodne niż konwencjonalne mosty, które cementuje się do naturalnych zębów lub tradycyjnych częściowych lub pełnych protez ruchomych. Jednak implanty mogą być wykorzystywane do wspierania mostu lub protezy, gdy brakuje kilku zębów, aby zapewnić lepszy komfort i stabilność, pomagają utrzymać kość szczęki i zmniejszyć podrażnienie tkanek miękkich dziąseł. W przypadku uzupełnień zębów brakujących przy pomocy mostów czy koron konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących a tym samym uszkodzenie ich. Implanty zębowe są wygodnym i trwałym rozwiązaniem niewymagającym ingerencji w przyszłości.

Q: Czy zabieg wszczepienia implantu zębowego można robić w znieczuleniu ogólnym?

A: Tak, oczywiście dla zwiększenia komfortu pacjenta zabieg wszczepienia implantu zębowego można wykonywać zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i w sedacji. Zazwyczaj nie jest to konieczne.

Q: Czy zabieg wszczepienia implantu zębowego jest bolesny?

A: Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowych. Po ustąpieniu efektu znieczulenia pacjent może czuć ból. Leki przeciw bólowe są zazwyczaj przypisane dla złagodzenia tego dyskomfort po zabiegu chirurgicznym.

Q: Jak długo trwa zabieg wszczepienia implantu?

A: Cała procedura przygotowania i wszczepienia jednego implantu zębowego trwa ok. 1, 5 godziny. Natomiast samo wszczepienie ok. 15 min. (zobacz opis całego procesu)

Q: Po jakim czasie zakłada się koronę na wszczepiony implant zębowy?

A: Po okresie ok. 3-4 miesięcy od dnia wszczepienia implantu zębowego.

Q: Czy implantystomatologicznesątak silne, jaknaturalnezęby?

A: Tak.W wielu przypadkach, implantysą rzeczywiścieuważane zasilniejsze niżnaturalne zębyi zapewniająpełną funkcjonalność. Po leczeniu, pacjenci mogąkorzystać ze wszystkichswoichulubionych potraw, jednocześnie korzystając ze zdrowych, estetycznych uzupełnień.

Q: Czy istnieją komplikacje po wszczepieniuimplantuzębowego?

A: Implanty sąz powodzeniemwszczepiana od 1964roku.Dzięki osiągnięciom technologicznym ibardziejwytrzymałym materiałomimplantologicznym udało się zminimalizować prawie do minimum komplikacje mogące wystąpić po wszczepieniu implantu zębowego. Klinika S.TOM pracuję wyłącznie na implantach najlepszych marek jak 3i, Neos, Camlog, Adin, których wskaźnik skuteczności implantów zębowych wynosi 97-98 %.

Q: Czy powinno się odbudować braki zębowe i jakie są korzyści?

A: Tak, zdecydowanie powinno się odbudować wszystkie braki zębowe. Korzyści, jakie za tym idą to przede wszystkim:

  • Zwiększonazdolność dożuciajedzenie.
  • Poprawa estetyki
  • Wzrostpewności siebie.
  • Zapobieganie dalszejutracie masy kostnej i pozostałych zębów

Q: Jakie są zagrożenia z braków uzębienia?

A: Braki zębowe prowadzą to do zaniku kości w miejscu brakujących zębów, upośledzenie żucia i dolegliwości żołądkowewidoczne wyostrzenie rysów twarzy, efekt postarzonej twarzy, utratę pewności siebie.

Q: Czy osoby palące mogą mieć wszczepianeimplanty stomatologiczne?

A: Gojenie się śluzówki w jamie ustneju palaczy jest znacznie upośledzone, wobec czego dentyścizdecydowaniedoradzają pacjentomrzucenie paleni lub znaczne ograniczenieprzed zabiegami chirurgicznymi a zwłaszcza procedurze implantacji. Palacze sąnarażeni na większe ryzykoutratyimplantuzębowego. Z powodu stanów zapalnych dziąseł.

Q: Czy istnieją inne przeciwskazania do wykonania zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

A: w zasadzie tylko ciężkie choroby układowe są przeciwskazaniem do zabiegu wszczepienia implantów

Q: Ile kosztują implanty zębowe?

A: Koszt implantów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj procedury implantacji, rodzaj implantu, warunki w miejsca do implantacji itp. Pojedyncze implanty mogą wahać się w koszt od 3200 zł do 4000 zł. Do kosztu wszczepienia należy doliczyć koszt korony na nim, czyli od 2500 do 3500 zł.

Q: Jak się ma cena, do jakościmateriałów?

A: Zabieg wszczepienia implantu jest sprzedawany, jako pełna procedura wszczepienia implantu a nie sama śrubka. Na cały zabieg składa się wiele rzeczy niezbędnych do osiągnięcisatysfakcji pacjenta i zamierzonego celu i planu, jak wiedza, kompetencja i doświadczenie lekarza implantolog,materiał, który wykorzystuję podczas zabiegu, sprzęt, technologięoraz personel medyczny niezbędny do przygotowania zabiegu. W przypadku, gdy ceny zabiegów są poniżej 3000 zł pacjent powinien zadać sobie pytanie, czego nie zawiera usługa? Zdarza się że cena zabiegu wszczepienia implantu nie obejmuję np. śrub gojących, łącznika (niezbędnych do założenia koron). W klinice S.TOM cena zabiegu wszczepienia implantu obejmuję wszystkie niezbędne elementy oraz zdjęcie szwów i kontrole po zabiegi.

Korony zębowe licówki mosty protezy

Q: Czym są licówki? ?

A: Licówki są formą stomatologii estetycznej. To bardzo cienkie płatki porcelany lub kompozytu mocowane na licowej (wargowej i policzkowej) stronie zębów.

Q: Przy jakich wadach i problemach można wykorzystać licówki?

A: Licówki mogą być wykorzystywane przez dentystów, aby poprawić wygląd zębów, zamaskować zużyte szkliwo zębów, nierównomierne odstępy między zębami, przebarwienia zębów lub pęknięcia

Q: Jak licówki są wykonane ?

A: Kompozytowe i porcelanowe licówki są wykonywane przez techników dentystycznych w laboratorium protetycznym, czasem licówki kompozytowe mogą być wykonane przez lekarza stomatologa bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.

Q: Jak dobrać odpowiednie licówki dla siebie?

A: Wybierając odpowiednią długość, kształt, szerokość i kolor uzupełnień. Twój dentysta będzie używał kolornika (karty kolorów), który pomoże Ci wybrać najlepszy odcień licówki. Jeśli licówki będą wykonane w laboratorium protetycznym, dentysta wykona wycisk zębów pacjenta i stworzy model jamy ustnej do użytku w laboratorium, w celu dostosowywania uzupełnień do właściwego rozmiaru i kształtu.

Q: Na czym polega proces założenia licówek?

A: Założenie jednej tradycyjnej licówki, najczęściej wiąże się z preparacją (oszlifowaniem) zęba, ze względu na to, że każda, nawet najcieńsza licówka, dodaje zębowi objętości i bez preparacji, ząb taki wystawałby z łuku. Wyjątkiem jest ząb cofnięty, który nie będzie takiej operacji potrzebował.

Po przygotowaniu zęba pod licówek trzeba będzie nosić tymczasowe licówki, aż twoje stałe uzupełnienia będzie gotowe do założenie. Licówki kompozytowe utworzone w ustach przez stomatologa nie wymagają noszenia tymczasowych uzupełnień. Licówki stworzone przez laboratorium dentystycznego są mocowane do zębów przy użyciu różnych rodzajów cementów kompozytowych.

Q: Jakie są korzyści z licówkę?

A: Licówki są estetycznym przyjemnym rozwiązaniem. Chronią powierzchnię zniszczonych zębów i mogą wyeliminować potrzebę bardziej rozległych zabiegów, takich jak korony. Inne korzyści z licówek to trwałość, ulepszony wygląd twojego uśmiechu.

Q: Jakie są rodzaje koron zębowych?

A: Są dwa rodzaje koron zębowych. Cało ceramiczne i metalowo porcelanowe.

Q: Czym różni się korona cało ceramiczna od korony na metalu?

A: Korony metalowo porcelanowe składają się z metalowego nośnika stanowiącego wewnętrzną część korony oraz z napalanych na tym nośniku kilku cienkich warstw porcelany o różnych odcieniach i przezierności. Podbudowa z metalu zapewnia im bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, natomiast porcelana w całości pokrywająca metal daję satysfakcjonujący estetyczny wygląd.

Ten rodzaj koron nadaje się idealnie do odbudowy zębów przedtrzonowych i trzonowych, bywa również stosowany w odcinku przednim łuku zębowego, mimo że obecny pod koroną metal nie pozwala w pełni uzyskać naturalnego dla przednich zębów efektu przezierności.

Q: Czy założenie korony boli?

A: Samo założenie korony zębowej nie powinno być bolesne.

Q: Ile trwa zrobienie korony zębowej?

A: Od pierwszej wizyty, na której lekarz dentysta przygotuję ząb pod koronę (oszlifuję go) i wykona wyciski ok 10 dni roboczych. Ponieważ wyciski do korony są wysyłane do laboratorium protetycznego, które wykonuję całą koronę.

Q: Jak długo trzymają się korony zębowe?

A: Trwałość danej odbudowy, korony czy mosty jest uzależniona od wielu czynników.
W klinice S.TOM dajemy gwarancje na wykonane prace protetyczne.

Q: Ile kosztuję korona cało ceramiczna?

A: Od 1800 zł do 2000 zł

Q: Ile kosztuje korona na metalu?

A: ok. 1000 zł

Leczenie kanałowe

Q: Co to jest leczenie kanałowe?

A: Jest to usuwanie miazgi zęba (żywej lub martwej) opracowanie mechaniczne kanału/łów jego zabezpieczenie przed uniknięciem bakterii później trwałe wypełnienie kanału/łów zęba.

Q: Po co jest leczenie kanałowe?

A: Leczenie to służy zapobieganiu powstawaniu ognisk infekcji w jamie ustnej. Zapobiega dolegliwościom bólowym oraz stanom zapalnym i pozwala na długoczasowe użytkowanie zęba, również, jako część uzupełnienia protetycznego.

Q: Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe?

A: Do najczęstszychprzyczyn należą: nieodwracalne zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, obecność zmianokołowierzchołkowych.

Q: Jakie są metody leczenia kanałowego?

A: W leczeniu kanałowym stosuje się obecnie różne techniki, tradycyjne z użyciem narzędzi ręcznych, metody mechaniczne z użyciem narzędzi rotacyjnych lub ultradźwiękowych. Istnieje także najnowsza technologia leczenia kanałowego przy użyciu urządzenia SAF, które służy do niezwykle dokładnego oczyszczania i płukania kanałów. Jest to jedyna technologia pozwalająca na trójwymiarowe oczyszczanie kanału. Zobacz jak wygląda zabieg przy użyciu SAF (link z filmem)

Q: Czemu metoda SAF jest skuteczniejsza od tradycyjnej?

A: Ponieważ umożliwia znacznie dokładniejsze oczyszczenie i płukanie kanałów niż metoda tradycyjna.

Q: Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

A: Nie, natomiast 2-3 dni po wizycie może wystąpić przejściowa bolesność zęba na skutek podrażnienia ozębnej. Bolesność może się również pojawić w wyniku wystąpienia powikłań.

Q: Czy leczenie kanałowe wykonuję się w znieczuleniu?

A: Tak.

Q: Ile trwa leczenie kanałowe?

A: Zależy to od konkretnego przypadku. Może to być jedna wizyta, ale przy rozległej, trudno gojącej się zmianie okołowierzchołkowej może to być kilka miesięcy.

Q: Jakie są zagrożenia, jeśli nie wyleczy się zęba kanałowo?

A: Najczęstszym powikłaniem są nawracające epizody bolesnego stanu zapalnego bądź stały, silny ból spowodowanyzgorzelą zęba.Poważne skutki wiążą się z jednak z powstaniem przewlekłego ogniska infekcji. Grozi to rozwinięciem się choroby z autoimmunoagresji (np. pęcherzycy lub reumatoidalnego zapalenia stawów) albo zakażenia odległych narządów drogą naczyń krwionośnych (np. zapalenie nerek)

Q: Jakie są zalety leczenia kanałowego?

A: Podstawową zaletą jest możliwość dalszego długotrwałego funkcjonowania zęba.

Q: Jakie mogą wystąpić komplikacje podczas leczenia kanałowego?

A: Popularne wśród endodontów jest powiedzenie, iż, że w kinie i endodoncji wszystko się może zdarzyć. Do najczęstszych powikłań należy: ból, stan zapalny, złamanie narzędzia w kanale, perforacja, pęknięcie korony zęba, z większością powikłań współczesna pedodoncja może sobie poradzić.

Q: Dlaczego i kiedy dochodzi do złamania narzędzia?

A: Wówczas, kiedynaprężenia w kanale przekraczają wytrzymałość narzędzia na złamanie. Dochodzi do tego najczęściej przy kanałach zakrzywionych lub zarośniętych. Nie zawsze jest to do przewidzenia.

Q: Czemu przed założeniem korony wymagane jest leczenie kanałowe?

A: Ponieważ oszlifowanie zęba powoduję martwicę tkanek w kanale i może dojść do późniejszego zakażenia zęba.

Q: Ile zazwyczaj jest kanałów w zębie?

A: To zależy od zęba, w siekaczach, kłach i przedtrzonowych od 1 do 2 a w trzonowcach od 3 do 6.

Q: Co to jest reendo?

A: Jest to powtórne leczenie kanałowe. Jeśli ząb leczony kanałowo leczymy drugi raz.

Q: Czemu czasem jest konieczne powtórne leczenie kanałowe?

A: Głównie wtedy, gdy pierwotne leczenie okazało się nieskuteczne.

Q: Ile kosztuje leczenie kanałowe i od czego to zależy?

A: Cena zależy od stopnia skomplikowania i liczby wizyt. Mniej kosztuje leczenie pierwotne zęba, który ma mniej kanałów, i które zamknie się w mniejszej liczbie wizyt.Jest to koszt od 200 zł do nawet 1000 zł.

Leczenie periodontologiczne

Q: Co to jest leczenie periodontologiczne?

A: Jest to leczenie tkanek otaczających ząb, a więc wchodzących w skład przyzębia. Zalicza się do nich dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. W zakres periodontologii wchodzi także, leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej.

Q: Jakie działania/zabiegi wchodzą w skład leczenia periodontologicznego?

A: Jest to szereg zabiegów o charakterze profilaktycznym i leczniczym.

Q: Kiedy koniecznie jest leczenie periodontologiczne?

A: W momencie wykrycia (samodzielnie lub przez dentystę) choroby przyzębia i/lub błony śluzowej jamy ustnej.

Q: Skąd wiedzieć, że powinno się umówić na wizytę do periodontologia?

A: W przypadku samodzielnego twierdzenie objawów choroby przyzębia ( krwawiące dziąsła, rozchwiane zęby, stan zapalny dziąsła przy szyjce zęba). Optymalne byłoby umówienie do higienistki, która zadecyduję czy pomoc periodontologa jest wskazana.

Do periodontologia powinien również skierować stomatolog w przypadku stwierdzenia schorzenia kwalifikującego się do leczenia.

Q: Jak wykryć stan przedrakowy jamy ustnej?

A: Na wstępie chcę uspokoić, że stan przedrakowy nie jest rakiem, i niekoniecznie musi do niego prowadzić. Oczywiście zachęcam do profilaktyki jamy ustnej, ale w tym miejscu warto zaufać swojemu dentyście. ( Bo on na wizytach kontrolnych ocenia całościowo stan jamy ustnej i w razie konieczności kieruje do periodontologa).

Profilaktyka jamy ustnej

Q: Jak dbać o zęby by maksymalnie zapobiegać powstawaniu próchnicy?

A: Najważniejsza jest dbałość o higienę jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej 2x dziennie (rano i wieczorem po posiłku) przy pomocy szczoteczki elektrycznej lub „zwykłej” oraz nici dentystycznej. Na koniec można wypłukać jamę ustnej płynem do płukania z fluorem. Dodatkowo ważne jest, aby nie narażać zębów na ciągły atak węglowodanów dostarczony przez uwielbiane słodycze. Ważne także, aby zjawiać się regularnie na wizyty kontrolne u dentysty.

Q: Jakim zabiegom się poddawać w zapobiegać powstawaniu próchnicy?

A: Dwa razy w roku należy poddawać się zabiegowi czyszczeniu zębów u higienistki stomatologicznej oraz wizycie kontrolnej u dentysty.

Q: Czy są jakieś szkolenia z prawidłowej profilaktyki jamy ustnej?

A: Tak, w klinice S.TOM po wykonaniu zabiegu czyszczenia zębów higienistka stomatologiczna przeprowadza instruktaż higieny jamy ustnej „Jak prawidłowo myć zęby”.

Q: Kiedy należy pójść na zabieg czyszczenia zębów?

A: Czyszczenie powinno odbywać się raz na pół roku.

Q: Kto wykonuje zabieg czyszczenia zębów?

A: Scaling, czyli inaczej czyszczenie zębów w Gabinecie S.TOM wykonuje wykfalifikowana dyplomowana higienistka stomatologiczna.

Q: Ile trwa zabieg czyszczenia zębów?

A: trwa około godziny w zależności od potrzeb pacjenta.

Q: Na czym polega zabieg czyszczenia zębów?

A: Zabieg czyszczenia zębów polega na scalingu, czyli oczyszczaniu z kamienia nazębnego, piaskowaniu przy pomocy piaskarki stomatologicznej, a na koniec zabiegu przeprowadza się fluoryzację.

Q: Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu czyszczenia zębów?

A: Przeciwskazania do zabiegu to:
Drugi trymestr ciąży (w tym przypadku skaling wykonujemy przy pomocy narzędzi ręcznych),Wady i choroby serca (w tym przypadku skaling wykonujemy w osłonie antybiotykowej), rozrusznik serca (starej generacji, wszczepiony dawniej niż 5 lat temu), pourazowe odklejanie siatkówki oka, bezpośrednio po ekstrakcji zęba, bezpośrednio po implantacji.

Q: Jakie są zalety z regularnego poddawania się zabiegowi czyszczenia zębów?

A: Zaletami czyszczenia zębów są: usuwanie kamienia nazębnego, który powoduje stan zapalny dziąseł, kontrola powstawania próchnicy, po likwidacji osadu zęby robią się jaśniejsze. Brak kamienia to zdrowszy cały organizm, ponieważ bakterie z kamienia przedostają się do krwi.

Q: Jaki wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta ma nie mycie zębów?

A: Podczas mycia zębów usuwamy resztki pokarmu i nabłonka oraz bakterie i kwasy, które maja negatywny wpływ na zęby i dziąsła. Zęby chore i zaniedbane stanowią źródło infekcji dla całego organizmu.

Q: Co to jest kamień nazębny?

A: Jest to zmineralizowana płytka nazębna w skład, której wchodzą bakterie, resztki pokarmu i zrogowaciały nabłonek, który przez 24h na dobę mają kontakt z zębami i dziąsłami. Sytuacja ta szybko prowadzi do powstania stanu zapalnego dziąseł i próchnicy.

Q: Co to jest skalerstomatologiczny?

A: Jest to narzędzie w kształcie sierpu wytwarzające ultradźwięki, które umożliwiają usuwanie kamienia nazębnego.

Q: Jakich narzędzi używa higienistka podczas zabiegu czyszczenia zębów?

A: Podczas zabiegu czyszczenia zębów higienistka stomatologiczna używa: skalera – do usuwania kamienia, kirety, piaskarki – do usuwania osadu, szczoteczki z gumką – do polerowania.

Q: Jakich produktów używa higienistka podczas zabiegu czyszczenia zębów?

A: Woda, piasek, pasty ścierające i polerujące i fluor, maść ochronna na usta.

Q: Woda, piasek, pasty ścierające i polerujące i fluor, maść ochronna na usta.

A: Każdy człowiek ma inny próg bólu i inne problemy stomatologiczne, dlatego też występują inne odczucia bólowe. Jeśli jest taka potrzeba można dla komfortu pacjenta wykonać ten zabieg w znieczuleniu.

Q: Czy zabieg czyszczenia zębów może być wykonany w znieczuleniu ogólnym?

A: Tak, na życzenie pacjenta.

Q: Ile kosztuję zabieg czyszczenia zębów?

A: Zabieg czyszczenia kosztuje od 250 zł.

Terapia stawu skroniowo żuchowowego

Q: Co to jest staw skroniowo żuchwowy ?

A: Stawy skroniowo-żuchwowe to dwa stawy łączące żuchwę ze szczęką. Pracują synchronicznie lub współpracują ze sobą, współpracują również z zębami i mięśniami, tworząc Układ Ruchu Narządu Żucia.

Q: Za co jest odpowiedzialny staw skroniowo żuchwowy ?

A: Stawy skroniowo-żuchwowe odpowiedzialne są za ruchy żuchwy czyli za otwierania, zamykania ust oraz ruchy boczne. Stawy skroniowo-żuchwowe uczestniczą w czynności gryzienia i żucia pokarmu, w mówieniu, śpiewaniu, ziewaniu także w ekspresji mimicznej.

Q: Czy staw skroniowo żuchwowy może boleć ?

A: Tak, staw skroniowo-żuchwowy może boleć. Ból może być wywołany stanem zapalnym lub uszkodzeniem samego stawu. Ból w stawie może mieć również pochodzenie mięśniowe. Z dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego mogą być związanie bóle w różnych obszarach twarzy, głowy szyi, ból ucha, oka, zębów. Wraz z bólem współwystępują inne dolegliwości: zaburzenia ruchomości żuchwy, trzaski, przeskakiwanie, blokowanie stawu, ścieranie zębów, napięcie, zmęczenie mięśni żucia.

Q: Co zrobić jeśli boli staw skroniowo żuchwowy ?

A: Jeśli boli staw skroniowo-żuchwowy lub występują bóle w obrębie twarzy, głowy, szyi, potrzebujemy specjalistycznej diagnozy i przypuszczalnie terapii. Należy zgłosić się do kliniki stomatologicznej, która specjalizuje się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Diagnoza i terapia wymaga współpracy stomatologa, fizjoterapeuty i psychologa, ponieważ stawy skroniowo-żuchwowe współpracują z zębami i mięśniami tworząc Aparat Ruchu Narządu Żucia. Na funkcjonowanie tego układ duży wpływ ma psychika (stres).

Q: Czym może być spowodowany ból stawu skroniowo żuchwowego ?

A: Ból stawu skroniowo-żuchwowego może być spowodowany przeciążeniem stawu w wyniku bruksizmu (zaciskanie lub zgrzytanie zębami) lub innymi parafunkcjami (obgryzanie paznokci, ołówków, gryzienie policzków, ciągle żucie gumy) zaburzeniami zgryzu, urazami. Ból stawu skroniowo-żuchwowego może wystąpić wraz z innymi dolegliwościami i objawami w chorobach ogólnoustrojowych jak borelioza lub fibromialgia. Może być spowodowany zaburzeniami mięśniowymi i przeniesieniem odczuć bólowych z mięśni do stawu.

Q: Jakie są zagrożenia występowania dolegliwości w stawie skroniowo- żuchwowym ?

A: Zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchwowych często przebiegają w postaci progresywnych etapów ze wzmożeniem dolegliwości.

Taki proces może doprowadzić do stanu zwanego osteoartritis czyli do zniszczenia powierzchni stawowych i struktur kostnych. Ruch w stawie jest bolesny i ograniczony. Ograniczeniu ulegają ruchy żuchwy, a czynności życiowe jak jedzenie, mówienie są utrudnione. Jeżeli przyczyną przeciążenia stawów jest bruksizm (zaciskanie, zgrzytanie zębami) może dojść do starcia szkliwa zębów i ich pękania. Ważne jest zdiagnozowanie etapu dysfunkcji w stawie i ich przyczyny. Poza podjęciem odpowiedniej terapii samego stawu, należy pracować nad ograniczeniem przyczyn dysfunkcji (jeśli trwają).

Q: Jakie są przyczyny występowania dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych?

A: Przyczynami występowania dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych są 

  • bruksizm (zaciskanie, zgrzytanie zębami) 
  • parafunkcje (obgryzanie paznokci, ołówków, gryzienie policzków, ciągle żucie gumy)
  • urazy
  • zaburzenia zgryzu
  • przeciążenie, przykurcz mięśni żucia
  • choroby ogólnoustrojowe (borelioza, fibromialgia)

Q: Czy ból i inne dysfunkcje stawu skorniowo-żuchwowego można leczyć ?

A: Ból i dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych można i należy leczyć. Ból, poza tym że pogarsza jakość życia, jest objawem zaburzeń lub uszkodzenia stawu. Zwykle jest to proces postępujący.

Q: Jakie są metody leczenia stawu skroniowo-żuchwowego ?

A: Diagnostyka i terapia stawów skroniowo-żuchwowych wymaga kompleksowego podejścia. Stawy skroniowo-żuchwowe wraz z zębami i mięśniami tworzą Układ Ruchowy Narządu Żucia. Dysfunkcja jednego elementu tego układu zaburza pracę całego systemu. Leczenie stawów skroniowo-żuchwowych wymaga współpracy stomatologa (ptotetyka, ortodonty), fizjoterapeuty i psychologa.

Leczenie stomatologiczne (ortodontyczno-protetyczne) - eliminacja próchnicy, uzupełnienie braków zębowych, leczenie wad zgryzu, farmakoterapia, szyny relaksacyjne

Fizjoterapia- likwidacja, zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni i stawów, normalizacja napięcia mięśniowego, przywrócenie prawidłowej ruchomości żuchwy, eliminacja trzasków i przeskakiwania, poprawa koordynacji układu mięśniowo-nerwowego.

Oddziaływanie psychologiczne -

psychoedukacja, eliminacja szkodliwych nawyków – nauka samoobserwacji, samokontroli, trening behawioralny,

redukcja stresu – trening radzenia sobie ze stresem

Q: Gdzie można udać się w celu badania swojego stawu skroniowo-żuchwowego ?

A: Należy zgłosić się do kliniki stomatologicznej, która specjalizuje się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Diagnoza i terapia wymaga współpracy stomatologa, fizjoterapeuty i psychologa. Stawy skroniowo-żuchwowe współpracują również z zębami i mięśniami tworząc Układ Ruchowy Narządu Żucia, a przyczyny dysfunkcji tego układu często są psychogenne.

Q: Ile kosztuję terapia stawu skroniowo żuchwowego ?

A: Koszt terapii stawów skroniowo-zuchowych uzależniony jest od rodzaju dysfunkcji i ich przyczyny. Terapia musi być poprzedzona konsultacją diagnostyczną, postawieniem diagnozy i ustaleniem planu terapii. Koszt konsultacji diagnostycznej do 400 zł. Koszt szyny 350-500 zł w zależności od rodzaju. Fizjoterapia – 140 -200 zł za spotkanie, działania stomatologiczne przywracające prawidłowe warunki wewnątrz ustne - eliminacja próchnicy, uzupełnienie braków zębowych, leczenie wad zgryzu według cennika.

Q: Ile trwa terapia stawu skroniowo-żuchwowego ?

A: Długość terapii uzależniona jest od rodzaju dysfunkcji i ich przyczyny.

Przykładowo przy bruksizmie stosowanie szyny relaksacyjnej trwa od 3 – 6 m-cy.

Fizjoterapia – ok 6 spotkań. Ilość wizyty stomatologicznych zależy od stanu zgryzu.

Wybielanie zebów

Q: Na czym polega wybielanie zębów?

A: Wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu zębów. Materiał wybielający powoduję utlenienie (rozjaśnienie) przebarwień, które są na szkliwie. Dzięki temu zęby stają się bielsze.

Q: Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

A: Tak, wybielanie zębów jest bezpieczne. Świadczy o tym fakt, że kiedyś materiały wybielające były używane do leczenia dziąseł.

Q: Kto może poddać się zabiegowi wybielania zębów?

A: Wybielanie jest przeznaczone dla osób dorosłych.

Q: Jakie są metody wybielania zębów?

A: Jest kilka metod wybielania zębów. Sposoby do przeprowadzania w domu i sposoby profesjonalne w gabinecie stomatologicznym. W domu to wszystkie metody są do kupienia w aptece np. pasta do zębów wybielająca, paski wybielające, nakładki. W gabinecie stomatologicznym S.TOM możemy wybielić zęby przy użyciu lampy Zoom lub przy pomocy nakładek na zęby.

Q: Na czym polega wybielanie zębów lampą Zoom?

A: Procedura wybielania zębów wygląda następująco.

Pacjent siada na fotelu, dentysta smaruje mu zęby żelem wybielającym i nastawia lampę wybielającą, która świeci przez 45 min. Po upływie tego czasu zęby są wybielone o 4 tony.

Q: Ile trwa wybielanie lampą Zoom?

A: Sam proces wybielania trwa 45 min, natomiast cały zabieg, w którego skład wchodzi przygotowanie pacjenta do wizyty i wybielanie to ok. 1,5 h.

Q: Ile kosztuję wybielanie lampą Zoom?

A: W klinice S.Tom zabieg wybielania zębów lampą Zoom kosztuję 1500 zł.

Q: Na czym polega wybielanie zębów przy pomocy nakładek?

A: Dentysta wykonuję przezroczyste nakładki na zęby, które daje pacjentowi razem ze specjalny żelem wybielającym. Pacjent dla uzyskania zadowalającego efektu powinien spać w nich do 3 tygodni.

Q: Ile kosztuję wykonanie nakładki do wybielania?

A: W klinice S.Tom wykonanie takiej nakładki kosztuję 500 zł.

Q: Czemu wybielanie zębów lampą Zoom jest lepsze od zwykłych metod?

A: lampą Zoom jest sprawdzoną metodą bezpieczną i skuteczną.

Q: Jakie są zagrożenia wynikające z wybielania zębów?

A: Jeśli zęby są zdrowe tzn. są wyleczone, nie mają żadnych dysfunkcji szkliwa to sam zabieg wybielania nie powinien im w żaden sposób zaszkodzić.

Q: Kiedy nie można poddać się zabiegowi wybielania zębów?

A: Kiedy zęby są brudne (tzn. jest na nich osad i kamień nazębny) oraz gdy wstępuje próchnica lub dysfunkcje szkliwa.

Q: Jak długo utrzymuję się efekt po wybieleniu zębów lampą Zoom?

A: Efekt po wybielaniu lampą Zoom utrzymuje się 3 lata lub dłużej.

Q: cena wybielana ma się, do jakości, bezpieczeństwa i trwałości zabiegu?

A: Cena najczęściej zależy od materiału, jaki się wykorzystuję podczas wybielania oraz technologii. Warto przed zakupem promocyjnej oferty wybielania (mówię tu o cenach poniżej kilkuset złotych) dowiedzieć się, czym będą wybielane żeby, jakim materiałem, czy moje dziąsła będą zabezpieczone przed zabiegiem oraz jak trwały będzie efekt.

Materiałylepszej, jakości, najnowsze technologie są droższe, ale też skuteczniejsze i trwalsze.

W klinice S.Tom zabieg wybielania zębów jest sprzedawany, jako cała usługa. W skład, której wchodzą: wiedza i doświadczenie dentysty, wyposażenie gabinetu, technologia wybielania, materiały niezbędne do wykonania zabiegu bezpiecznie i skutecznie.

Tak, więc warto się zastanowić czego może nie zawierać zbyt atrakcyjna oferta zabiegu wybielania zębów.

Q: Czy można pozbyć się przebarwień na zębach?

A: Oczywiście. W nowoczesnej stomatologii „ nie ma rzeczy niemożliwych”.

Q: Jakie są metody usuwania przebarwień na zębach?

A: W nowocześniej stomatologii jest wiele metod usuwania przebarwień na zębach: wybielanie zębów, czyszczenie zębów metodą Opalustre, licówki kompozytowe i porcelanowe, korony.

Q: Na czym polega metoda Opalustre?

A: Metoda Opalustre to jedna z metod usuwania przebarwień na zębach, Jest to „tzw. Peeling” zębów. Polega to na tym, że specjalną szczotką i specjalna pastą „szorujemy” przebarwiony ząb, jeśli przebarwienie nie jest zbyt głębokie po chwili pojawi się czyste szkliwo zęba. Jest to bardzo dobra metoda dla białych plam na szkliwie zęba.

Q: Czy metoda Opalustre jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem?

A: Tak.

Q: Ile kosztuje zabieg usuwania przebarwień metodą Opalustre?

A: 150 zł za jeden ząb.

Q: Ile trwa zabieg usuwania przebarwień metodą Opalustre?

A: Oczyszczanie 1 zęba z przebarwień trwa ok. 5 min

Q: Co to są diastemy?

A: Diastema to duża przerwa między zębami.

Q: Jakie są metody maskowania przerw między zębami?

A: Odbudowa materiałem kompozytowym, licówki, korony.

Wybierz język: Wersja polska   Wersja angielska Wersja rosyjska
1-jpg.jpg 2-jpg.jpg 4-jpg.jpg 5-jpg.jpg 7-jpg.jpg
Gabinet Stomatologiczny S. Tom Tomasz Falkowski i Partnerzywięcej informacji‎, Wiktorska 8, 02-587 Warszawa
Państwo wysyłają do nas zapytanie za pomocą powyższego formularza. My poprzez e-mail lub telefonicznie potwierdzamy termin wizyty, który Państwo zasugerowali bądź proponujemy inny. Zapraszamy do korzystania z e-Rezerwacji!

E-REZERWACJA

Imię
Nazwisko
Telefon
Email
Lekarz
Data
Wypełnienie
Leczenie kanałowe
Implantologia
Protetyka implantologiczna
Protetyka
Ortodoncja
Periodontologia
Chirurgia stomatologiczna np ekstrakcja zęba
Wybielanie
RTG - zębowe, pantomogram, tomografia komputerowa 3D
Inne
Czyszczenie
Konsultacja implantologiczna

E-KONSULTACJA